Canthophorus dubius:
Poprzeczne wgłębienie na przedpleczu płytkie, wyraźniejsze jedynie w częściach bocznych, czasami jednak można spotkać okazy u których występuje ono i w części środkowej przedplecza, co powoduje, że wgłębienie to wygląda jak u osobników następnego gatunku. Powierzchnia głowy między oczami zazwyczaj bardziej płaska, niż u C. impressus. Spikula wezyki u samców krótka (rys. 16a); skleryty w ściance komory genitalnej samic szerokie, szeroko zaokrąglone lub kanciaste w górnej części (rys. 17 f-k). Długość dała 6,0-8,0 mm.
Gatunek występuje w południowych regionach zachodniej Palearktyki, ale jego ostateczne rozmieszczenie nie jest jeszcze poznane ze względu na fakt, iż często był mylony z C. impressus. Jest termofilem, spotykanym głównie na roślinach z rodzaju Thesium, ale także na Echium vulgare, Salvia pratensis, Artemisia absinthium, i Thymus serpyllum, głównie w zbiorowiskach o charakterze kserotermicznym. Jeśli odławiany był w innego typu siedliskach (np. w zbiorowiskach ruderalnych) to zazwyczaj występujących na glebach wapiennych. Zimują owady dorosłe pod liśćmi i w mchu.
Rysunki za Lis J.A. 1997 oraz Rieger 1997:
Na podstawie:
Lis J.A., Lis B., Ziaja D.J. 2012. Pentatomoidea. Część 1: Plataspidae, Thyreocoridae, Cydnidae, Acanthosomatidae, Scutelleridae. Heteroptera Poloniae 2: 145 ss.