START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)

Miridae   >>   Deraeocoris ruber (Linnaeus, 1758)


Deraeocoris ruber:
Długość ciała zazwyczaj nie przekracza 7,5 mm, chociaż czasami zdarzają się osobniki większe. Ubarwienie bardzo zmienne, najczęściej brązowe do zupełnie czarnego z jaśniejszymi plamami. Głowa i pronotum mogą być czerwonawe lub czarne, podobnie jak półpokrywy, których zabarwienie może być jednolicie czarne lub też brązowe, ale najczęściej występują czerwone lub żółte plamy u nasady skrzydła i czerwony klinik. Tarczka często pomarańczowa, żółta lub czerwona jednolicie zabarwiona, ale może też być czarna lub czarna z jaśniejszym szczytem. Jeden z najpospolitszych gatunków z rodzaju Deraeocoris, występuje w całym kraju, spotykany na roślinach zielnych i krzewinkach, na których poluje na drobne owady i ich larwy. Dorosłe osobniki spotykamy od czerwca do października. Zimują w postaci jaja. Występuje w całej Europie.




Na podstawie:
Gorczyca J., Herczek A. 2002. Tasznikowate - Miridae. Podrodziny: Isometopinae, Deraeocorinae. Klucze do oznaczania owadów Polski, 18(6a): 31 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2023.