START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)
PLUSKWIAKI ŚWIATA (TRUE BUGS OF THE WORLD)

Miridae   >>   Psallus lapponicus Reuter, 1874



Rodzaj bardzo liczny, szeroko rozprzestrzeniony w całej Holarktyce, skupiający drobne i bardzo zmiennie ubarwione owady. Jeden z najtrudniejszych do oznaczania rodzajów w całej rodzinie tasznikowatych. W wielu przypadkach rozpoznawane są właściwie tylko samce i to po cechach męskiego aparatu kopulacyjnego. W Palearktyce występuje około stu trzydziestu gatunków i podgatunków chociaż przynależność systematyczna niektórych z nich jest wciąż niepewna.

Psallus lapponicus:
Ciało o ubarwieniu zmiennym, jasnoszarym do brunatnego częściowo czerwone, pokryte błyszczącymi, złotawymi i czarnymi włoskami. Czułki jasnoszare, trzeci i czwarty człon przyciemniony. Podstawa klinika jasna, membrana ciemnoszara z jasną plamą w okolicy klinika. Odnóża jasne, golenie z ciemnymi punktami. Gatunek znany z krajów europejskich. Z Polski wykazywany bardzo rzadko, wyłącznie z gór. Bionomicznie związany z drzewami iglastymi z rodzajów Picea, Abies rzadziej Pinus. Dorosłe owady pojawiają się w lipcu i sierpniu. Gatunek ma jedno pokolenie w roku i zimuje w stadium jaja. Długość ciała samców 4,3-4,5 mm, długość ciała samic 4,0-4,4 mm.

Wszystkie fotografie za Gorczyca 2004; głowa, widok z boku, wybrane gatunki oraz zakończenia męskich narządów kopulacyjnych w rodzaju Psallus:



Na podstawie:
Gorczyca J. 2004. Tasznikowate - Miridae. Podrodzina Phylinae. Klucze do oznaczania owadów Polski, 18 (6b): 83 ss.
Wagner E., Weber H.H. 1964. Faune de France, tom 67. Heteropteres Miridae. Paris, 593 s.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2024.